×

Wiadomość

Failed loading XML...

OPPA 2017 - 35. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW
PROGRAM

 

 

18.11.2017 (sobota)

DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 16:00
PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2017
Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Jacek Gutry.
Wstęp wolny.

 

19.11.2017 (niedziela)

DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 15:00
WIELKI FINAŁ OPPA 2017
Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa ANATOL GWOZDECKI - laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2016. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory - różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Skład Jury: Ewa Paczoska - przewodnicząca, Jaga Koftowa, Grażyna Orlińska, Teresa Drozda, Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski i Marek Hojda. Prowadzenie Jacek Gutry.
Wstęp wolny.

 

20.11.2017 (poniedziałek)

GNIAZDO PIRATÓW, ul. Ogólna 5, godz. 20:00
ANDRZEJ MRÓZ, ANNA SZALEŃCOWA I ZESPÓŁ „KOCIOŁEK” – turystyczne oblicze piosenki autorskiej. Grupa „Kociołek” powstała w 1969 roku w Krakowie, a rodowód swój wywodzi z kręgów harcerzy-studentów, których pasją było wędrowanie górskimi szlakami. Wędrówki te stały się inspiracją do powstania wielu piosenek turystycznych poświęconych górom. Grupa prezentowała je i nadal prezentuje na rajdach, złazach, ogniskach i innych spotkaniach prawdziwych turystów. Piosenki przez lata nie zestarzały się, a niektóre z nich tak zżyły się z górami, że trwają jako „wiecznie młode” standardy turystyczne, które znają i śpiewają kolejne pokolenia („Od Turbacza”, „Jesień w górach", „Pusto w Gorcach", „Wrzesień”, „Biegłaś zboczem”). Zarówno piosenki jak i działalność grupy docenili nie tylko wędrujący turyści, dorobkiem były też liczne nagrody na giełdach i przeglądach piosenki turystycznej. Andrzej Mróz obchodził w 2015 r. 50-lecie twórczości. Na OPPA 2017 grupa Kociołek wystąpi w następującym składzie: Andrzej Mróz (śpiew, gitara), Anna Szaleńcowa (śpiew), Grzegorz Giermek (śpiew, gitara), Maria Lankosz-Mróz (śpiew), Maciej Szaleniec (gitara), Henryk Szaleniec (śpiew), Jan Marchaj (śpiew, gitara).
Bilety: 15 zł, rezerwacja sms-owa 609 885 208.

 

21.11.2017 (wtorek)

PIWNICA NA WÓJTOWSKIEJ, ul. Zakroczymska 11, godz. 19:00
TOMASZ KORDEUSZ – recital promujący płytę pt. „Jedwabiście”. Autor, kompozytor, wykonawca związany z OPPA od 1983 roku. Dwukrotny laureat plebiscytu publiczności na najlepsza piosenkę premierową w koncercie „Premiery i Interpretacje” w 2005 (To Krew) i 2014 roku (Na Niebieskim Fortepianie).
Bilety: 30 zł, zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl

 

22.11.2017 (środa)

BIELAŃSKI OŚRODEK KULTURY, ul. Goldoniego 1, godz. 19:00
ŁUKASZ MAJEWSKI – koncert promujący nową płytę pt. „Niebajka”. Jego piosenki wielokrotnie były doceniane przez publiczność oraz jury wielu ogólnopolskich festiwali. (m.in. Nagroda Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, trzykrotnie Złota Piątka laureatów na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie). W 2015 i 2016 r., podczas koncertu galowego OPPA "Premiery i interpretacje", dwukrotnie publiczność przyznała III miejsce prezentowanej przez niego piosence.
MAREK ANDRZEJEWSKI – koncert zapowiadający nową płytę pt.”Lublimania”. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, z którą nagrał 13 płyt. Laureat wielu ogólnopolskich festiwali (Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Olsztyńskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” czy Ogólnopolski Festiwal Recitali w Siedlcach). Dawno temu związany z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”. Ma w swoim dorobku cztery płyty solowe.
Bilety: 20 zł, sprzedaż od 13. listopada w kasie BOK (pn-pt 16:00-19:00, wt 10:00-13:00) oraz przed koncertem.

 

23.11.2017 (czwartek)

OŚRODEK KULTURY OCHOTY, ul. Grójecka 75, godz. 20:00
TRIBUTE TO LEONARD COHEN
Program słowno-muzyczny poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku światowej sławy bardowi kanadyjskiemu, poecie, prozaikowi i kompozytorowi, twórcy poetyckich ballad, które na trwałe weszły do kanonu światowego dziedzictwa pieśni literackiej.
Program „Tribute to Leonard Cohen” nawiązuje w swej formie do kilku wcześniej zrealizowanych projektów, poświęconych np. Georges’owi Brassensowi, Bułatowi Okudżawie, Georges’owi Moustakiemu, Serge’owi Gainsbourgowi czy ostatnio Pete’owi Seegerowi. Interpretowane są w nim piosenki Leonarda Cohena w tłumaczeniach literackich na język polski przeplatane słowem wiążącym przybliżającym życie, twórczość i światopogląd artysty.
W programie udział biorą: Justyna Bacz, Piotr Bakal, Andrzej Ozga, Dominika Świątek i Stanisław Waszak. Komentarz czyta Krystyna Czubówna. Wykonawcom akompaniuje zespół pod kierownictwem Rafała Grząki. Scenariusz i reżyseria Piotr Bakal.
Bilety: 20 zł, w dniu koncertu 25 zł, rezerwacja 22 822 48 70, przedsprzedaż w kasie OKO.

 

24.11.2017 (piątek)

STUDIO KONCERTOWE POLSKIEGO RADIA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO, ul. Modzelewskiego 59, godz. 19:00
PREMIERY I INTERPRETACJE - KONCERT GALOWY OPPA 2017
Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert złożony z piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów. W tym roku z okazji jubileuszu w drugiej części koncertu przypomniana zostanie większość piosenek – laureatek plebiscytu publiczności z lat 1998 - 2016.
Występują: Piotr Bakal, Marek Bartkowicz, Andrzej Brzeski, Jacek Gutry, Krzysztof Jurkiewicz, Jacek Kleyff, Tomasz Kordeusz, Michał Lonstar, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Andrzej Ozga, Basia Stępniak-Wilk, Grzegorz Tomczak i Małgorzata Wojciechowska.
W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Paweł Twardoch (perkusja), Jarosław Zawadzki (saksofony). Koncert prowadzi Basia Stępniak-Wilk.
Bilety: 35 zł, rezerwacja mailowa pod , sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

 

25.11.2017 (sobota)

MUZYCZNE STUDIO POLSKIEGO RADIA IM. AGNIESZKI OSIECKIEJ,
ul. Myśliwiecka 3/5/7, godz. 18:00
JULIJ KIM (ЮЛИЙ КИМ) - GWIAZDA OPPA 2017
Recital legendarnego rosyjskiego barda z pokolenia Okudżawy. Jest jednym z najwybitniejszych rosyjskich bardów, kompozytorem, poetą, autorem tekstów dla teatru i filmu. Jego utwory, obejmujące wszystko od łagodnego humoru, po kąśliwą satyrę polityczną, pojawiają się w co najmniej pięćdziesięciu sowieckich filmach, w tym „Bumbarash”, „Dwanaście Krzeseł” i „Zwyczajny Cud”. Jego znane pieśni, to: „Dzielny kapitan”, „Morze Czarne”, „Wieloryb”, „Przeklęte usta”, „Kapitan Bering” i „Baron Germont poszedł na wojnę”. W czasach sowieckich Julij Kim miał zakaz występów pod własnym nazwiskiem.
Wraz z pojawieniem się glasnosti, Kim mógł wreszcie występować legalnie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zdobył wielkie uznanie w świecie rosyjskojęzycznym i koncertował w wielu miejscach w Rosji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Federacji Rosyjskiej im. Bułata Okudżawy.
Dzisiaj dyskografia Julija Kima obejmuje ponad 20 pozycji na płytach CD, taśmach audio i wideo oraz DVD. Jego utwory zostały zamieszczone w prawie wszystkich antologiach pieśni autorskiej oraz w wielu antologiach współczesnej poezji rosyjskiej.
Bilety: 30 zł, rezerwacja mailowa pod , sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

 

26.11.2017 (niedziela)

ART-CLUB praCoVnia, ul. Popiełuszki 16, otwarcie - godz. 14:00, start sceny - 15:30
oFF OPPA - scena otwarta

Tradycyjnie na zakończenie Festiwalu uruchomiona zostanie scena otwarta, na której w kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mogą wystąpić wszyscy twórcy piosenek autorskich (własny tekst i muzyka), którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Decyduje kolejność zgłoszeń. Prowadzenie Tomasz Drachal.
Wstęp wolny.

 

Szczegóły i informacje znajdują się na oficjalnej stronie festiwalu www.oppa.pl.

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.