×

Wiadomość

Failed loading XML...

Z kryształowych retort pieśni Kaczmarskiego, Dylana, Garczarka, Wysockiego, Cohena, Waitsa, Sikorowskiego, Contego, Bellona, Okudżawy, Moustakiego, Kleyffa - i wielu innych bardów - dane nam jest kosztować destylatu prawdy o świecie i człowieczeństwie. Ten czysty eliksir myśli ludzkiej dotyka spraw najważniejszych, od skali kosmicznej po najintymniej osobistą. OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów jest od roku 1978 prawdziwym świętem degustacji owych wyrafinowanych trunków, a jej renoma czyni ją jednym z najważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. W tym roku swoje najnowsze „wina” zaserwują, między innymi: Justyna Bacz, Apolinary POlek, Waldemar Śmiałkowski i Kamil Wasicki. Setną rocznicę urodzin Félixa Leclerca, jednego z najwybitniejszych współczesnych bardów, uczcimy finezyjnym bukietem jego piosenek w wykonaniu Clauda Michaud - mistrza interpretacji utworów legendarnego kanadyjskiego pieśniarza. Przygotowaliśmy prawdziwą dziesięciodniową muzyczną ucztę, która zachwyci Was feerią barw, smaków i aromatów starannie wyselekcjonowanych szlachetnych roczników. Przyjdźcie na OPPĘ, upijcie się z nami myślą i emocją.

14 listopada o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury, ul. Elektoralna 12 wystąpi JUSTYNA BACZ z zespołem. Będzie to koncert promujący nową płytę artystki. Po płycie "Tête-à-tête" i "Brassens mon amour"Justyna Bacz wydaje trzeci solowy, szczególnie osobisty album pt. "EMPATIK". Artystka zaprezentuje program emocjonalny, osobisty, niebanalny, w którym pojawią się poetyckie teksty Anny Piwkowskiej, Julii Hartwig, a także Justyny Bacz, różnorodna muzyka  Mariusza Dubrawskiego oraz utwór skomponowany przez Jerzego Kluzowicza, jak również debiut kompozytorski Justyny. Na płycie znalazły się też francuskie akcenty, m. in. piosenka Gilberta Bécaud w tłumaczeniu Justyny. Całość zaaranżował  Mariusz Dubrawski

15 listopada odbędzie się pierwszy koncert konkursowy, tzw. Półfinał, w którym kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze piosenki, a ci z nich, którzy okażą się najbardziej interesujący, przejdą do Wielkiego Finału, który odbędzie się następnego dnia.

16 listopada w Wielkim Finale Jury wyłoni laureatów tzw. „Złotej Piątki OPPA”, a po wysłuchaniu wszystkich ich utworów wybierze zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Jej laureatowi organizatorzy Festiwalu dofinansują nagrania studyjne kwotą 5000 zł oraz wytłoczą 600 egzemplarzy jego autorskiej płyty. Na początku drugiej części koncertu Wielki Finał wystąpi Paweł Wójcik - laureat „Grand Prix OPPA” z 2013 roku.

Obydwa koncerty konkursowe odbędą się w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, Półfinał od godz. 16:00, a Wielki Finał od godz. 15:00. W Jury OPPA 2014 zasiądą: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), Jaga Koftowa, Barbara Podmiotko, Ernest Bryll, Adam Sławiński, Bogusław Nowicki i Piotr Bakal.

17 listopada o godz. 20:00 na Woli w klubie „U Przyjaciół” przy ul. Ciołka 10 B odbędzie się recital APOLINAREGO POLKA z zespołem Dobry Diabeł.

Będzie to koncert promujący nową płytę "Cały kosmos". To druga z kolei autorska płyta Apolinarego POlka i pierwsza z zespołem Dobry Diabeł. Repertuar to autorskie utwory w brzmieniu i stylu łączącym w sobie wpływy amerykańskiego folku, piosenki poetyckiej i turystycznej, bluesa, bluegrassu, muzyki ludowej i klasycznej. Teksty traktują o szczęściu, wdzięczności, o miłości i tęsknocie, a także o niezwykłych miejscach i postaciach. Akustyczne brzmienie całości utrzymane jest w atmosferze radości i umiłowania piękna, a jednocześnie melancholii i zadumy.

18 listopada o godz. 19:00 zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej na recital WALDEMARA ŚMIAŁKOWSKIEGO, laureata Grand Prix OPPA 1998, który promować będzie swoją nową płytę „Hotel Film”. Artyście towarzyszyć będzie na gitarze Andrzej Czamara.

19 listopada o godz. 19:00 w Domu Kultury Praga, ul. Dąbrowszczaków 2 wystąpi KAMIL WASICKI z zespołem - laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty z 2009 roku, promujący nową płytę "Dobre rzeczy się zdarzają". Po trzech latach od fonograficznego debiutu płyty "Chwyć mnie za rękę" Kamil Wasicki wydaje swój drugi album. Nowe wydawnictwo zawiera dziewięć poetyckich, autorskich utworów o bluesowo-rockowym zabarwieniu.

20 listopada o godz. 20:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury Ochoty na wieczór HOMMAGE A SERGE GAINSBOURG – koncert poświęcony życiu i twórczości jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców piosenki francuskiej, skandalisty i promotora rewolucji seksualnej przełomu lat 60. i 70., zmarłego w 1991 roku w Paryżu. Wystąpią wokaliści zespołu „Piąty dzień”: Katarzyna Kucharzewska, Dominika Świątek, René Koelblen i Stanisław Waszak oraz gościnnie Piotr Bakal, tekst biograficzny o Gainsbourgu, scenariusz i reżyseria: René Koelblen, czyta Krystyna Czubówna, akompaniuje zespół pod kierownictwem Andrzeja Perkmana.

21 listopada, o godzinie 19:00 zapraszamy do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej naKoncert Galowy pt. „Premiery i Interpretacje OPPA 2014”. Jest to tradycyjny, dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami wystąpi kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze najlepszą piosenkę premierową. W drugiej części piosenki sławnych bardów zagranicznych zaprezentowane zostaną w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.

Wystąpią: Dominika Barabas, Małgorzata Wojciechowska, Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Grzegorz Bukała, Jacek Gutry, Roman Kołakowski, Tomasz Kordeusz, Jacek Łapot, Marek Majewski, Andrzej Ozga, Mateusz Rulski, Jakub Sienkiewicz, Kamil Wasicki. W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Michała Szlempo (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Przemysław Kuczyński (perkusja). Prowadzenie – Jacek Łapot.

22 listopada, o godzinie 19:00 zapraszamy do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej nakoncert pt. CLAUD MICHAUD (Kanada) śpiewa piosenki FÉLIXA LECLERCA.
Sto lat temu (2 sierpnia 1914) urodził się najwybitniejszy i najsławniejszy kanadyjski bard, Félix Leclerc (zm. 7 sierpnia 1988). Ten francuskojęzyczny poeta-pieśniarz, urodzony w Québecu, rozpoczynał swoją karierę na długo przed pojawieniem się we Francji Georgesa Brassenssa. W dzisiejszej Kanadzie Claud Michaud uchodzi za najlepszego interpretatora pieśni Félixa Leclerca.

Tradycyjnie od pięciu lat, jako swego rodzaju post scriptum do festiwalu OPPA, organizujemy w niedzielę 23 listopada koncert pt. „oFF OPPA”. Jest to scena otwarta, przeznaczona dla tych wszystkich twórców piosenek autorskich, którzy mają ochotę na niej wystąpić. Nie ma tu żadnej selekcji, a jedynym ograniczeniem może być czas przeznaczony na występ, bo koncert, który rozpocznie się o godz. 15:30 musi się zakończyć przed północą. oFF OPPA, podobnie jak w ubiegłych latach, odbędzie się w art-club praCoVnia, przy ul. Popiełuszki 16.

Na wszystkie koncerty OPPA 2014 - 32. Międzynarodowego Festiwalu Bardów serdecznie zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada”, mecenasi: Miasto stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Autorów „ZAiKS” oraz współpracujące z nami instytucje: Dom Kultury Śródmieście, Staromiejski Dom Kultury, Ośrodek Kultury Ochoty, Mazowiecki Instytut Kultury, art-club praCoVnia, Dom Kultury Praga, klub „U Przyjaciół”, a także nasi patroni medialni.

 

OPPA 2014 - 32. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW

PROGRAM

14.11.2014 - Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, godz. 19:00
„EMPATIK” JUSTYNA BACZ z zespołem - koncert promujący nową płytę.
Bilety: 25 zł. Rezerwacja mailowa pod  Przedsprzedaż w kasie MIK i na godzinę przed koncertem.

15.11.2014 - DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 16:00
PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2014
Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Jacek Gutry.
Wstęp wolny.

16.11.2014 - DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 15:00
WIELKI FINAŁ OPPA 2014
Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa PAWEŁ WÓJCIK - laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2013. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory - różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Prowadzenie Jacek Gutry.
Skład Jury OPPA 2014: Ewa Paczoska (przewodnicząca), Barbara Podmiotko, Jaga Koftowa, Ernest Bryll, Adam Sławiński, Bogusław Nowicki i Piotr Bakal.
Wstęp wolny

17.11.2014 - „U PRZYJACIÓŁ”, ul. Ciołka 10 B, godz. 20:00
APOLINARY POLEK & DOBRY DIABEŁ - koncert promujący nową płytę „Cały kosmos”.
Bilety: 10 zł. Rezerwacja 22 224 06 59. 

18.11.2014 - PIWNICA NA WÓJTOWSKIEJ, ul. Zakroczymska 11, godz. 19:00
WALDEMAR ŚMIAŁKOWSKI - recital laureata Grand Prix OPPA 1998, promocja nowej płyty pt. „Hotel Film”
Bilety: 25 zł. Zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl 

19.11.2014 - DOM KULTURY PRAGA, ul. Dąbrowszczaków 2, godz. 19:00
KAMIL WASICKI z zespołem - koncert laureata Grand Prix im. Jonasza Kofty z 2009 roku promujący nową płytę „Dobre rzeczy się zdarzają”.
Wstęp wolny.

20.11.2014 - OŚRODEK KULTURY OCHOTY, ul. Grójecka 75, godz. 20:00 - HOMMAGE A SERGE GAINSBOURG - koncert poświęcony życiu i twórczości jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców piosenki francuskiej, skandalisty i promotora rewolucji seksualnej przełomu lat 60. i 70., zmarłego w 1991 roku w Paryżu.  Wystąpią wokaliści zespołu „Piąty dzień”: Katarzyna Kucharzewska, Dominika Świątek, René Koelblen i Stanisław Waszak oraz gościnnie Piotr Bakal, tekst biograficzny o Gainsbourgu, scenariusz i reżyseria: René Koelblen, czyta Krystyna Czubówna, akompaniuje zespół pod kierownictwem Andrzeja Perkmana.
Bilety: 20 zł Rezerwacja 22 822 48 70. Przedsprzedaż w kasie OKO.

21.11.2014 - MUZYCZNE STUDIO POLSKIEGO RADIA IM. AGNIESZKI OSIECKIEJ, ul. Myśliwiecka 3/5/7, godz. 19:00
„PREMIERY I INTERPRETACJE” - KONCERT GALOWY OPPA 2014
Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert złożony z piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.
Występują: Dominika Barabas, Małgorzata Wojciechowska, Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Grzegorz Bukała, Jacek Gutry, Roman Kołakowski, Tomasz Kordeusz, Jacek Łapot, Marek Majewski, Andrzej Ozga, Mateusz Rulski, Jakub Sienkiewicz, Kamil Wasicki.
W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Michała Szlempo (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon),  Mirosław Wiśniewski (bas), Przemysław Kuczyński (perkusja). Prowadzenie – Jacek Łapot.
Bilety: 30 zł. Rezerwacja mailowa pod   Sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

22.11.2014 - MUZYCZNE STUDIO POLSKIEGO RADIA IM. AGNIESZKI OSIECKIEJ, ul. Myśliwiecka 3/5/7, godz. 19:00 
CLAUD MICHAUD (Kanada) śpiewa piosenki FÉLIXA LECLERCA
Sto lat temu (2 sierpnia 1914) urodził się najwybitniejszy i najsławniejszy kanadyjski bard, Félix Leclerc (zm. 7 sierpnia 1988). Ten francuskojęzyczny poeta-pieśniarz, urodzony w Québecu, rozpoczynał swoją karierę na długo przed pojawieniem się we Francji Georgesa Brassenssa. W dzisiejszej Kanadzie Claud Michaud uchodzi za najlepszego interpretatora pieśni Félixa Leclerca. 
Bilety: 30 zł. Rezerwacja mailowa pod   Sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

23.11.2014 – ART-CLUB „praCoVnia”, ul. Popiełuszki 16, otwarcie - godz. 14:00, start sceny – 15:30
oFF OPPA – scena otwarta
To kilkugodzinny maraton piosenkarski. Wystąpić mają szansę wszyscy, którzy śpiewają piosenki autorskie (własny tekst i muzyka) pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia się. Do tego koncertu nie ma żadnych eliminacji. Jest to również szansa do zaprezentowania się w nieco szerszym repertuarze niż w konkursie. Decyduje kolejność zgłoszeń. Prowadzenie Tomasz Drachal.
Wstęp wolny.

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.