Drukuj

Znajdziecie u nas opinie, relacje i zapowiedzi. Koncentrujemy się na zjawiskach literackich i obrzeżach kultury (proza, poezja, teatr, film, poezja śpiewana).

Chętnych do współpracy z redakcją prosimy o kontakt (szczegóły: Kontakt).

 

Redakcja gazety:

Dorota Ryst

Redaktor Naczelny

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 1996 bierze czynny udział w życiu literackim. Wydała 6 tomików poezji (najnowszy „Sample story” w 2016 r.). Jedna z założycieli Stowarzyszenia Salon Literacki, obecnie pełni funkcję Zastępcy Prezesa. Prowadzi spotkania autorskie (m.in. w ramach nieustającego Festiwalu Praski Slalom Poetycki) i warsztaty poetyckie. Redaguje almanachy i tomiki autorskie. Jest redaktorem naczelnym Internetowej Gazety Kulturalnej Salon Literacki.

Sławomir Płatek

Zastępca Redaktora Naczelnego

Ur. 1974. Poeta, publicysta, wydawca. Autor pięciu zbiorów poezji. Debiutował w prasie w 1995, publikował w licznych periodykach kulturalnych. Organizator imprez literackich w Trójmieście, animator życia kulturalnego na Wybrzeżu. Stały współpracownik pism Arterie i Inter, zastępca redaktora naczelnego Portalu SL. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Salon Literacki.

Anita Katarzyna Wiśniewska

Sekretarz Redakcji

Urodzona w 1995 na Pomorzu, zamieszkała w Warszawie. Recenzuje prozę i poezję. Pisze „od zawsze", raczej wiersze, niż prozę. Publikowała w almanachach pokonkursowych, powarsztatowych oraz czasopismach. W 2018 r. wydała debiutancki tom poetycki, Oddawanie zimna. W redakcji pełni funkcję sekretarza.

 

Współpracują:

Jerzy Alski

Jerzy Alski (właśc. Krzysztof Ansilewski). Ur. 1951 w Szczecinie. Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, praktykujący lekarz. Członek Związku Literatów Polskich, pisarz, eseista, felietonista. Autor pięciu powieści, od kilku lat stale obecny na łamach Pegaza Lubuskiego. W prowadzonej na łamach SL rubryce „Ukryte znaczenia” zajmuje się poszukiwaniem związków pomiędzy różnymi obszarami kultury.

Robert Kania

Rocznik 1964. Debiutował w 2014 tomikiem spot wydanym przez Salon Literacki, nominowanym w konkursie „Złoty Środek Poezji” na najlepszy poetycki debiut książkowy roku. W 2015 w poznańskim wydawnictwie Kontekst wydał tomik 39 haiku a w 2017 w warszawskim Anagramie tomik wołynie i inne wiersze. Publikował m.in. „biBLiotece”, „sZAFie”, na portalu pisarze.pl oraz w wielu międzynarodowych magazynach haiku. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Haiku. W SL prowadzi rubrykę poświęconą prezentacjom autorów haiku.

Marcin Kleinszmidt

Ur. 1990 w Gdańsku. Student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Poeta, debiutował tomikiem „Skróty” (2014), uczestnik inicjatyw Grupy Twórczej Nowy Bruk.

Anna Mochalska

Ur. 1992, bydgoszczanka. Autorka arkusza poetyckiego Okno na świat (Zielona Góra 2012, Grand Prix ogólnopolskiego konkursu) oraz tomów syndrom obcej ręki (Warszawa 2014) i same głosy (Łódź, 2018). Ten ostatni był nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Klemensa Janickiego oraz znalazł się w finale projektu Biura Literackiego „Pracownia po debiucie”. Wiersze i/lub teksty krytycznoliterackie publikowała m.in. w: „2Miesięczniku”, „Wakacie”, „Arteriach”, „Inter-”, „Twórczości”, „Salonie Literackim”, „biBLiotece”.

Jolanta Nawrot

Ur. w 1992 roku. Doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Laureatka Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego (2015), którego pokłosiem jest jej debiutancki tomik Płonące główki, stygnące stópki. Otrzymała za niego wyróżnienie w XII Konkursie Literackim im. Artura Fryza „Złoty Środek Poezji” na najlepszy poetycki debiut książkowy roku. Publikowała w „Wakacie”, „Autografie”, „2Miesięczniku. Piśmie ludzi przełomowych” i w „EleWatorze”. Członek redakcji czasopisma literacko-kulturalnego „Pro Arte Online”. Mieszka w Gółkowie i w Poznaniu.

Jowita Opyd

Ur. 1993 na Pomorzu. Flecistka, absolwentka wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od lat uprawia dalekowschodnie sztuki walki. Najdłuższe godziny spędza w pociągach, którymi przemierza Polskę wzdłuż i wszerz. Kiedy już wraca do domu, włącza muzykę, robi kakao i układa puzzle.

Paweł Podlipniak

Ur. 1968. Poeta, dziennikarz, bizantynista. Autor tomików: "Aubade Triste" (Radom, 2010), "Karmageddon" (Warszawa, 2012), "Madafakafares" (Olkusz, 2014), „Herzlich Endlösen” (Olkusz, 2017). Laureat ponad 80 konkursów poetyckich. Prowadzi w SL rubrykę poświęconą publikacjom poetyckim i prezentacjom autorów.

Janusz Solarz

Ur. 1959, absolwent krakowskiej anglistyki (1983) i studiów podyplomowych z literatury amerykańskiej na Syracuse University (1989) i z literatury porównawczej na New York University (1993). Zajmował się historią literatur żydowskich w Europie Wschodniej, a ostatnio studiami nad współczesną poezją amerykańską. Wykładowca na kilku amerykańskich uniwersytetach, obecnie na Indiana University w Bloomington. Nagradzany w kilkunastu konkursach poetyckich w Polsce w latach 2010-2016.

Justyna Stanisławska

Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Karierę zawodową rozpoczęła w 1996 r. jako asystent produkcji brytyjskiej Fundacji The Globe Theatre. Pierwsze kroki na scenie stawiała w młodzieżowym teatrze ruchu TeArt Opty w Starej Prochowni. W 2000 r. rozpoczęła współpracę z warszawskim Teatrem Go i Fundacją Proscenium jako aktorka i pedagog w młodzieżowym studio aktorskim. W 2004 r. wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako inspicjent pracowała w Harrogate Theatre przy realizacji spektakli Ghosts (H. Ibsen) i Mother Goose. Jako teatrolog współpracuje z czasopismem teatralnym Scena oraz publikuje recenzje na stronach Centrum Sztuki Tańca. Jest autorką bloga taniec.subiektywnie. Organizuje wieczory literackie, pisze opowiadania i felietony. Tańczy.

Leszek Żuliński

Ur. 1949. Debiutował na łamach prasy jako poeta w 1971 roku, a jako krytyk rok później. W roku 2015 ukaże się jego 30-ta książka. Krytyka zdominowała jego aktywność pisarską; uprawia także publicystykę kulturalną i felietonistykę. Ponadto ma w dorobku wstępy lub posłowia do około 150 książek innych pisarzy, także antologie i prace edytorskie. Pracował w ruchu edytorskim oraz w prasie literackiej – w tygodnikach „Tu i teraz" (1982-1985), „Kultura" (1986-1987) i „Wiadomości Kulturalne" (1994-1998); był sekretarzem redakcji miesięcznika „Literatura" (1987-1994). Swoją pracę zawodową zakończył w TVP. Więcej o autorze na jego witrynie internetowej www.zulinski.pl. Prowadzi w SL rubrykę poświęconą życiu literackiemu w Polsce po II W.Ś.

Wydawca:

Stowarzyszenie Salon Literacki

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.