W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Paweł Jan Kamiński

Paweł Jan Kamiński – absolwent Wychowania Plastycznego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1979).

Przygodę z plakatem filmowym rozpoczął w latach 80. XX wieku. Wtedy to, przy użyciu tradycyjnych farb temperowych i pasteli olejnych, projektował plakaty dla Przedsiębiorstwa Polfilm, do takich filmów jak: „Recydywiści”, „Jakaś inna kobieta”, „Gorzki romans”, „Variola Vera”, „Pawilon drapieżników”, „Stworzył nas jazz” i innych.

Z sentymentu do zapomnianej już stylistyki tworzy grafiki cyfrowe w formie autorskich plakatów. W estetyce podobnej do plakatów filmowych projektuje także kolekcję grafik prezentujących wielkie postacie wykonawców jazzu i muzyki popularnej, kultowych artystów o polskim jak i światowym zasięgu.

Grafika portretowa na granicy abstrakcji to obszar, w którym przebywa najchętniej.

 


 

Pierwszy raz z twórczością Pawła Jana Kamińskiego zetknąłem się w 2008 roku. Pamiętam jego misterne rysunki i abstrakcyjne obrazy. Obserwowałem także pierwsze kroki w grafice warsztatowej. W plakatach prezentowanych na łamach SL osiągnął absolutne mistrzostwo. To nie tylko kunszt syntezy, geometryzacji rzeczywistości czy sposób prowadzenia linii (postaci wydają się niemal witrażowe). Artysta ma także niezwykłe wyczucie do portretów i to jest wielka siła tych prac. Zdecydowanie polecam ten niemalże monochromatyczny świat.

Krzysztof Schodowski

 


 

Paweł Jan Kamiński – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.