W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Aleksander Marek Korman

Aleksander Marek Korman - urodził się w 1953 r. z wykształcenia architekt, redaktor portalu artystycznego Variart. Od wielu lat specjalizuje się w rysunku pastelą, z pasją tworząc swoją opowieść o emocjach, pragnieniach, tajemnicach i doznaniach z krawędzi jawy i snu. Poprzez cielesną metaforykę, ekspresję, dramaturgię kontrastów, barw, dopełnioną wyszukanymi kompozycjami i symboliką rysunki te mają przypominać teatralne widowiska bliskie surrealistycznym wizjom i barokowej grotesce. Najciekawsza jest dla niego improwizacja prowadząca niespodziewanie do nowego wyrazu i wizerunku obrazu. Malarstwo jest dla niego sposobem myślenia, ale o swojej twórczości mówi niechętnie, gdyż uważa, że po to tworzy, by widz mógł sobie sam opowiadać i interpretować. Za sobą ma liczne wystawy, jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą.

 


 

Świat w pastelach Aleksandra Marka Kormana na pierwszy rzut oka ma klimat obrazów Franciszka Starowieyskiego. To porównanie jest jak najbardziej trafne, gdyż Korman nie ukrywa fascynacji twórczością Starowieyskiego, z której czerpał, budując podwaliny swojego wyjątkowego stylu. Nie mam wątpliwości, że technika Kormana posiada dojrzały, unikatowy charakter. W jego pracach dostrzegam kobiety-heroiny, które mimo swej monumentalnej cielesności, emanują panseksualnym erotyzmem. Przekaz artysty działa na podświadomość widza. Mam wrażenie, iż uczestniczę w intymnej grze, która w końcu staje się moją własną. Polecam to duchowe, artystyczne doznanie.

Krzysztof Schodowski

 

 


 

Aleksander Marek Korman – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.