W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Małgorzata Małek

Małgorzata Małek urodziła się w Katowicach, mieszka w Tychach, a pracuje jako instruktor rysunku, malarstwa oraz grafiki w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wynikiem bardzo dobrym obroniła w 2001 roku w pracowniach grafiki warsztatowej prof. Jana Szmatlocha oraz malarstwa prof. Macieja Bieniasza. Uprawia malarstwo sztalugowe oraz grafikę warsztatową. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich, w tym dwukrotnie w Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Srebrne Miasto”, który organizowany jest przez Galerię BWA w Olkuszu. Swoją twórczość prezentowała na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. W 2014 r. otrzymała Nagrodę Grand Prix w konkursie Związku Polskich Artystów Plastyków „Praca roku 2013”. Artystka używa też pseudonimu artystycznego Echeneis.

Ważniejsze wystawy:  wystawa grafiki, Rathaus, Doetlingen, Niemcy, 2002, „Trzynaście powrotów w morze”, Kolonia, Niemcy, 2004, „Chemia przyjaźni”, rezydencja konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej, Hamburg, Niemcy, 2005, wystawa malarstwa, Galeria Stolle, Doetlingen, Niemcy, 2005, „Malarstwo”, MDK Mikołów, 2011, „Dekady”, Muzeum Historii Katowic, Katowice, 2011, Impresje Mikołowskie, wystawa poplenerowa, MDK Mikołów, 2012, „Malarstwo”, Galeria Ateneum, Katowice, 2013, „Praca roku 2013”, Galeria Artnova 2, Katowice, 2014, wystawa poplenerowa „Integracje malarskie Mikołów- Oliwa 2013”, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, 2014, „Wibracje”, MDK Mikołów, 2014, wystawa poplenerowa „Srebrne Miasto Olkusz”, BWA w Olkuszu, 2014, „Malerei und plastiken”, die Galerie im Heuerhaus, Niemcy, 2015, wystawa poplenerowa „Srebrne Miasto Olkusz”, BWA w Olkuszu, 2016, „Siódmy wymiar sztuki”, Arsenał - Muzeum Miejskie Wrocławia, Wrocław 2017, Galeria „Pierwsze piętro”, Opole, 2017, Galeria Kotłownia - Politechnika Krakowska, Kraków, 2017, Galeria- Szyb Wilson, Katowice, 2017, „Piękno ukryte”, wystawa poplenerowa, Galeria Kapitańska, Szczecin, 2017, Galeria BWA w Olkuszu, 2018.

 


 

Z tytułów obrazów wynika, że artystka odwołując się do mniej lub bardziej realistycznych motywów nie tworzy realistycznych obrazów. Jej malarstwo jest raczej metaforą tego, co zgromadziła w swej obrazowej pamięci obserwując różne zjawiska w realnym świecie. Prawem współczesnego artysty jest poszukiwanie wieloznaczności i przedstawienie ich w sposób, który pozwala zawrzeć w obrazie nie tylko piękno krajobrazu, który jest głównym motywem twórczości Małgorzaty Małek, ale też poszukiwanie tajemnic. Malarka zawarła w swoich obrazach wiele zagadek. Ich odczytywanie to zadanie dla widza, który może w tym wypadku korzystać ze wskazówek zawartych w tytułach, choć może to być złudne”.

Leszek Zbijowski

 

W obrazach Małgorzaty Małek z pozoru jest wiele harmonii i spokoju. Do takich wniosków można jednak dojść po pobieżnym obejrzeniu jej prac, bowiem gdy dłużej się w nie wpatrujemy, dostrzegamy w tym malarstwie rys niepokoju, a może bardziej jego zapowiedź, coś, co przypomina ciszę przed burzą.  

Olgerd Dziechciarz

 


 

Małgorzata Małek – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.