W najnowszym numerze...

×

Ostrzeżenie

JFile::read: Nie można otworzyć pliku: http://spacery.salonliteracki.pl/wydarzenia/feed/.
×

Wiadomość

Failed loading XML...
Agnieszka Czyżewska

Agnieszka Czyżewska, pseudonim artystyczny: Allison.

Studia w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom obroniła w 1987 w pracowni plakatu prof. Tomasza Jury i malarstwa prof. Jacka Rykały. W 2000 roku stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.

Agnieszka Czyżewska zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, rysunkiem, projektowaniem graficznym, a od 2005 także aranżacją wystaw w Muzeum Miejskim w Tychach. Wystawy muzealne przez nią zaaranżowane były parokrotnie wyróżniane w konkursach (m.in. Sybilla 2005); kolejno w latach 2013, 2014 trzy wystawy uzyskały główną nagrodę w konkursie marszałkowskim woj. śląskiego na Wydarzenie Muzealne Roku.

Jako malarka bierze udział w wystawach indywidualnych (ok. 20 – ostatnio w 2017 w MDK w Mikołowie i Instytucie Mikołowskim duża wystawa podsumowująca, następnie prezentowana w Poznaniu) oraz w wielu zbiorowych (m.in. w Muzeum Śląskim „Sztuka kobiet, kobiety w sztuce” w 2013, w Muzeum Regionalnym w Radomiu „Szóstka bez sternika” w 2014/15), licznych wystawach poplenerowych. Uczestniczy w plenerach malarskich (m.in.: Beskidzkie Integracje Sztuki, w Łagowie Lubuskim 2015 – „Niebo w zieleni”, Międzynarodowy Plener Malarki „Srebrne Miasto” Olkusz). Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Należy do ZPAP – oddziału w Katowicach. Mieszka w Mikołowie.

14 kwietnia 2018 r. w krakowskim Hotelu Best Western Premier (ul. Opolska 14a) została otwarta wystawa malarstwa Agnieszki Czyżewskiej – warto obejrzeć!. 


 

Kilka słów o twórczości Agnieszki Czyżewskiej:

„Malarstwo Agnieszki Czyżewskiej wywodzi się z doświadczenia gestu malarskiego i intuicyjnego zawierzenia przypadkowi, które w trakcie procesu twórczego zostają poddane regułom konkretu. Wynika z fascynacji koloryzmem, z poszukiwań wartości i znaczenia barwy, choć użytych przewrotnie wobec założeń kolorystów, bowiem harmonia obrazu budowana jest tu na zestroju zbliżonych walorowo barw: czerwieni, zieleni i błękitu, które to demonstracyjnie wydzierają sobie właściwe role w przedstawieniu (…) Ostatnie obrazy Agnieszki Czyżewskiej porzuciły dawna pospieszność, i (…) chronologiczną ich przewidywalność wzbogacając warsztat o nowe wartości technologiczne, ale przede wszystkim na nowo zdefiniowały przestrzeń malarską, w której figuracja i pejzaż straciły swe pierwotne znaczenie na rzecz czystości obrazu i własnego autorskiego śladu.”

Janusz Karbowniczek, malarz.

 

„Skłębienie linii, zakrzywianie planów, ostre zacieranie konturów oraz gwałtowne przeskoki podejmowanych wątków to atrybuty niewątpliwie służące osiąganiu przez autorkę głębokiej dynamiki przekazu, który zarazem umyka jakimkolwiek próbom definiowania samej treści.”

Maciej Melecki, poeta.

 

„Na obrazach Czyżewskiej ważne jest nie tylko to, co zostało namalowane, ale również to, co namalowane nie zostało, a domaga się formy, wyrazu.”

Grzegorz Kociuba, poeta.

 


 

Agnieszka Czyżewska – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.