W najnowszym numerze...

Tomasz Bohajedyn

Tomasz Bohajedyn (ur. 9 maja 1974 roku w Bieczu): grafik i rysownik, także autor tekstów. Obecnie jest rysownikiem polskiej edycji „Le Monde diplomatique”. Rysunki, grafiki i teksty publikuje również w „Albo albo. Problemy kultury i psychologii”, „Elewatorze”, „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej”, „Midraszu”, „Przekroju”, „Przeglądzie”, „Ricie Baum”, „Twórczości” i berlińskim „floppy myriapoda”.

Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, na przykład w Klubie Polskich Nieudaczników w Berlinie, w Le Madame w Warszawie, na Rozbracie w Poznaniu, w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie oraz na festiwalach sztuki współczesnej Kontrapunkt w Szczecinie i Labirynt we Frankfurcie.

Autor książek: Liga zwalczania śmierci pozornej (Biblioteka Rity Baum, Wrocław 2012), Kongo, Spaghetti western, Osad  i Las idzie (Eneteia, Warszawa 2005, 2006, 2010 i 2012).

Obecnie najczęściej można go spotkać w pociągu relacji Kraków – Warszawa i z powrotem.

 


 

Sztuka Tomasza Bohajedyna stanowi interesujący przykład zderzania porządków, jakkolwiek by je pojmować, na różnych płaszczyznach. Zderzenie aspektów natury, pierwotności, ludowości z pop-artem, ekspresją, industrialem, opatrzone swoistym komiksowym sznytem – to przyciąga uwagę. Demony kradnące koła od malucha stają się równie normalne, co śmigłowce płoszące mleczne krowy. Energiczna kreska doskonale współgra z intensywnością barwy i śmiałym operowaniem kontrastem. Jest też w tej sztuce pierwiastek oniryczny – takie połączenie, umiejętnie zrealizowane gwarantuje sztukę na wysokim poziomie.

Marcin Kleinszmidt

 

 


 

Tomasz Bohajedyn – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2018 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.