gdzieś obok palmy

gdzieś obok palmy

Łapię się na tym, że z Warszawą jest jak ze starymi przebojami – najbardziej lubię te kawałki, które najlepiej znam. I które znajduję takimi jak były kiedyś. Nie mówię tu nawet o sięganiu własną pamięcią – cenię te kawałki, które przypominają miasto, które było kiedyś, przed wojną. Nie mogłam więc nie obejrzeć filmu Warszawa 1935…

Read More Read More

pejzaż bez pewnej trasy

pejzaż bez pewnej trasy

Póki druga połowa tego bloga nie wykona planu, będziemy konsekwentnie szwendać się po Saskiej Kepie… Ale i tu sporo ciekawostek się znajdzie. Dziś pejzaż bez pewnej trasy. Rok 1964 – dopiero za 10 lat nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi. Oczywiście, 22 lipca – obok 1 maja i 7 listopada to była najlepsza data na tego typu…

Read More Read More

Asfalt i trawa na olejno…

Asfalt i trawa na olejno…

Kiedy chodzimy po Warszawie wydaje nam się, że chodniki i asfalt to norma od bardzo dawna. Okazuje się, że nie wszędzie. Dziś zdjęcia przedstawiające budynek przy ul. Saskiej 63/75 – gmach zaprojektowany przez Andrzeja Gałkowskiego od 1964 jest siedzibą stacji krwiodawstwa. Sam budynek prawie bez zmian – w roku 2010 przybyła tylko dziwna ozdoba przy…

Read More Read More

a Tancerka ciągle tańczy…

a Tancerka ciągle tańczy…

Po krótkiej przerwie zima wróciła… Czasem jednak nos z domu trzeba wystawić. Choćby do parku. A właściwie Parku. Bo u nas, na Saskiej Kępie jest park przez duże pe. A nawet dwa – Park Paderewskiego, częściej zwany parkiem Skaryszewskim, to zdecydowanie jeden z ładniejszych parków w Warszawie. Założony na początku XX wieku, miał przybliżać Saską…

Read More Read More

Czas „Pokusy”

Czas „Pokusy”

Zima, nie da się ukryć, trzyma, więc nie ma co wystawiać nosa poza Saską Kępę. Ale i tu znajdzie się jeszcze sporo rzeczy do pokazania. Dziś miejsce może mało charakterystyczne, ale bliskie (więc będzie jeszcze bardziej subiektywnie niż zwykle). A zresztą – kto z mieszkańców Kępy nie pamięta baru „Pokusa”? Blaszak z lat 70. podzielony…

Read More Read More

głupota wygrywa…

głupota wygrywa…

Ten dom zwyczajowo nazwany jest najstarszym domem na Saskiej Kępie, pochodzi z końca XIX w., choć tak naprawdę w latach 70. przeprowadzono remont tak gruntowny, że w zasadzie należałoby uznać go za rekonstrukcję budynku. Mimo wszystko zasługuje na uwagę – jest pamiątką po dawnych wiejsko-letniskowych czasach Saskiej Kępy. Ciekawostką jest też to, cały czas jest…

Read More Read More

Szeroka róg Petersburskiej

Szeroka róg Petersburskiej

Czyli właściwie gdzie? Na Pradze, proszę państwa, na Pradze – ówczesna Szeroka to dziś Kłopotowskiego, a Petersbuska nosi miano Jagiellońskiej. Nie tylko po nazwach ulic niewiele zostało… Praska synagoga, acz zdewastowana, przetrwała wojnę (hitlerowcy urządzili w niej odwszalnię), po wyzwoleniu służyła jako radziecki szpital wojskowy, później odbywały się w niej nawet nabożeństwa, a w 1949…

Read More Read More

zrób to sam :)

zrób to sam :)

Dziś nietypowo – nie będzie widoku współczesnego, ale za to można sobie ułożyć puzzle… Bristol – najstarszy i chyba najdroższy z warszawskich hoteli. Monumentalna neorenesansowa budowla z secesyjnymi wnętrzami została zbudowana na początku XX w. przez spółkę, w której jednym z udziałowców był Ignacy Paderewski. Już wtedy budynek posiadał posiadał elektrownię, centralne ogrzewania, podwójną wentylację,…

Read More Read More

Odbudowa a skarpetki Tyrmanda

Odbudowa a skarpetki Tyrmanda

Leopold Tyrmand przeszedł do legendy jako jeden z wrogów systemu, krzewiciel zakazanego w czasach stalinowskich jazzu, posiadacz „godzących w socjalizm” skarpetek… A jednak nawet w jego Dzienniku 1954 znajdziemy słowa Moje uznanie dla komunistów, cześć partii!!. Co skłoniło go do takiej wypowiedzi? Widok odbudowanego Starego Miasta… Stałem na przystanku 107-ki i gapiłem się, mimo mrozu.…

Read More Read More

Po prostu komedia

Po prostu komedia

Przeczytałam gdzieś, że to gmach w stylu socrealistycznym… ech… To, że coś zostało zbudowane (a konkretniej oddane do użytku) w roku 1952 nie jest jednoznaczne z tym, że jest w stylu socrealistycznym… Warto więc napisać, że autorem projektu jest Stanisław Brukalski – jeden z najbardziej znanych polskich architektów, który w okresie międzywojennym projektował wspólnie z…

Read More Read More