brzytwa ockhama

był rok świstaka, a teraz będzie rok brzytwy ockhama.

czują to moje kości, neurony i wszystkie komórki wirtualne, odpowiedzialne za wizje przyszłości. namnożyło się nam bytów ponad miarę. procedur, praw, ustaw i przepisów. każdy produkt musi być policzony, opisany i zaszeregowany. czipami i numerami identyfikuje się teraz psy i ludzi. kiedy ukradną ci dokumenty, poczujesz o czym mowa. mania opisywania i zliczania stała się naszą obsesją. byt bez indeksu nie istnieje. byt bez bitu (kwantu informacji) nie istnieje.

informacja o chorobie i pacjencie, stała się ważniejsza niż pacjent. reklama programu stała się ważniejsza niż program telewizyjny. raport z badań naukowych stał się ważniejszy niż badania. certyfikat produktu jest ważniejszy niż produkt. można zapomnieć o dziecku w samochodzie, ale pamięta się o zarobieniu na jego utrzymanie. ba! można wziąć ślub w urzędzie i zapomnieć być małżonkiem. mieć świadectwo ukończenia szkoły w ręku, a zapomnieć się nauczyć. itd.

dlatego musi przyjść rok wielkiej brzytwy. i to będzie ten rok.

brzytwa ockhama – za wikipedią, zasada, zgodnie z którą w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć. najbardziej znane sformułowanie tej zasady to zdanie

„nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę”

autorstwa siedemnastowiecznego niemieckiego filozofa johannesa clauberga. zasady ekonomii myślenia formułowano już w starożytności (platon w parmenidesie, arystoteles w fizyce) oraz w filozofii średniowiecznej (bonawentura i jan duns). ockham zradykalizował jednak te twierdzenia i uczynił istotnym elementem swojej filozofii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *