Robert Miniak w Gdańsku

Robert Miniak

Łódzki pisarz (prozaik i poeta), autor opowiadań i trzech zbiorów wierszy, działacz społeczny, wędkarz (vice Mistrz Polski i wielokrotny Mistrz Okręgu Łódzkiego w wędkarstwie rzutowym) . Uprawia poza literaturą także pszczelarstwo i windsurfing.

Autor znany jest między innymi jako jeden z twórców tzw. „dykcji łódzkiej” i czołowy pisarz tego niezwykle dynamicznego i wpływowego środowiska. Właśnie o dynamice środowisk twórczych i znaczeniu lokalnych inicjatyw będzie można między innymi porozmawiać w trakcie spotkania. 

Pracę twórczą godzi z aktywnością społeczną. Członek Stowarzyszenia „STER”, mającego na celu działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, mobilizowanie ludności do brania udziału w procesach rozwoju swoich gmin, podejmowanie inicjatyw i działań pobudzających aktywność społeczności lokalnych, a także mających na celu: rozwój produktów regionalnych, turystyki, przedsiębiorczości, zasobów ludzkich, społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego, poprawę estetyki miejscowości na obszarze działania lokalnej strategii rozwoju i bezpieczeństwa mieszkańców.

Zdobywca kilkudziesięciu prestiżowych nagród w konkursach prozatorskich i poetyckich. Nietuzinkowa, ciekawa i serdeczna postać.

Jak zawsze spodziewamy się żywej rozmowy i doskonałej literatury. Zapraszamy!

Miejsca i terminy spotkań w Gdańsku:

Niedziela, 17.02., godz. 18:00 – Galeria Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Poniedziałek, 18.02, godz. 17.30 – GTPS, ul. Chlebnicka 2 (na piętrze). 

Wstęp jak zawsze wolny.

Informacje i zdjęcie przy wykorzystaniu materiałów ze strony autora


 

Po spotkaniach Maćka Woźniaka

Szczęśliwie zakończył się przyjazd Macieja Woźniaka do Gdańska. Oba spotkania odbyły się planowo (nie chodzi tylko o termin, ale też o atmosferę, którą zaplanowaliśmy jako wspaniałą i takąż się okazała). Pojawiło się sporo gości, wszystkim dziękujemy za przybycie, to naprawdę miłe, że byliście. Zainteresowanym książkami autora donoszę, że sprzedały się ostatnie egzemplarze Ucieczki z Elei oraz Wszystko jest cudze, chociaż pewnie jakieś zapasy gdzieś jeszcze mogą się znajdować. Jest za to pod dostatkiem Białej skrzynki i najnowszego zbioru, złożonego częściowo z nowych i starych tekstów. To rodzaj albumu, w którym wiersze wmontowano w tło z fotografii. Nosi tytuł Ulica Szczupacza, został wydany w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki pod koniec 2012 roku.

Dyskusja była żywa, Maciej jest bardzo komunikatywny, ma dobry kontakt z publicznością i sporo ciekawych rzeczy do powiedzenia. Potrafi zaskoczyć niebanalną puentą jakiegoś wątku. Po poniedziałkowym spotkaniu poprowadził jeszcze warsztaty, co jak sądzę stanie się tradycją. Jednym z najbardziej tajemniczych tematów był sweter, który, jak się okazuje ma zasadniczy wpływ na biorytm i dynamikę życia poety. Alternatywne wersje historii tej legendarnej części garderoby przyćmiewają niejedną uświęconą mitologię.

Wkrótce będzie dokładnie wiadomo, kto przyjedzie w lutym. Można powoli planować – jak zawsze trzecią niedzielę miesiąca i następujący po niej poniedziałek.

Zdjęcia: Dominika Kaszuba (4 pierwsze – z GTPS) i Gabriela Szubstarska (pozostałe – z Warzywniaka). Niektóre trochę przycinane i edytowane przeze mnie. I tyle.

czarna torba pełna białej skrzynki
czarna torba pełna białej skrzynki

 

Zapraszamy na spotkania z Maciejem Woźniakiem

Odwiedzi Gdańsk w styczniu 2013.
Ur. 1969. Poeta, krytyk muzyczny, felietonista. Publikuje od lat 90. Nominowany w konkursie im. J. Bierezina (1997), Nagrody im. Józefa Czechowicza (2009) i do Nagrody Literackiej Gdynia (2011). Autor siedmiu zbiorów poezji, niezliczonych artykułów poświęconych muzyce oraz felietonów i recenzji literackich. Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Twórczości, Literaturze na Świecie, Odrze, Opcjach, Studium.

 

 

Zapraszamy na pierwsze spotkania w roku 2013:

– niedziela, 20.01., godz. 18.00
Galeria Sztuki Warzywniak, Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

– poniedziałek, 21.01., godz. 17.30
GTPS, Gdańsk, ul. Chlebnicka 2 (po schodkach nad kawiarnią)

 

foto: Arkadiusz Łuszczyk